اصفهان ، خیابان مرداویج ، چهارراه رسالت ، طبقه فوقانی پوشاک زیگ زاگ - تلفن : 8-36703885
با خیال راحت سلفی بگیرهیچ وقت برای زیبایی دیر نیستبا افتخار صورتگریمچهره خوب که داشته باشیبرای زیبایی جایگزینی نیست
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مراقبت از پوست / فواید کرم ضد آفتاب و تأثیر آن بر پوست

فواید کرم ضد آفتاب و تأثیر آن بر پوست

نور آفتاب، عامل اصلی در بروز بعضی مشکلات پوستی از قبيل آفتاب سوختگی، چین و چروک، پيري پوست، لکه های پوستی، حساسيت نسبت به نور و بدخيمي هاي پوستي است. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، می‌تواند منجر به آسیب‌های پوستی از جمله خطوط ریز، چین و چروک و لکه‌های سیاه‌رنگ شود. از جمله محصولات مراقبتی پوست، کرم ضد آفتاب می‌باشد که تأثیرآن بر روی جوانی و سالم ماندن پوست می‌گذارد انکارناپذیر است. به همین دلیل اگر می‌خواهید پوستتان جوان بماند و دور از آسیبهای تابش آفتاب باشد، استفاده از این کرم را فراموش نکنید. تأثیر ضدآفتاب براساس SPF یا همان Sun Protection Factor به معنای فاکتور محافظت از خورشید (نور خورشید) است که معمولاً بر روی ضدآفتاب‌ها درج شده و درصد فاکتور حفاظتی ضد آفتاب در مقابل اشعه UVB در قالب عدد SPF بر روی ضدآفتاب‌ها درج می‌شود. تمامی فواید و اثر محافظتی ضد آفتاب به استفاده مداوم از ضد آفتاب بر می گردد و تمدید آن روی پوست را نباید فراموش کرد.

شما می توانید جهت انجام کلیه اقدامات جوانسازی و زیبایی ، تقویت و کاشت مو، ابرو، ریش و سبیل، لیزر موهای زائد ، تشخیص و درمان مشکلات و بیماری های پوست و مو ، تزریق ژل ، چربی و بوتاکس و ... که انجام آنها در مراکز تخصصی پوست مو مجاز است؛ به کلینیک دکتر رامین مدرسی در اصفهان مراجعه نمایید. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 36703885 - 031 تماس حاصل فرمایید.

علت استفاده مداوم از ضد آفتاب

اهمیت استفاده از ضد آفتاب به عنوان یک عادت روزانه‌ی مفید در تمام فصول سال به این دلایل است:

  1. از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت می‌کند: کاهش لایه ازن موجب افزایش خطر آسیب‌های ناشی از اشعه‌های مضر نور خورشید می‌شود. استفاده از کرم‌ ضد‌ آفتاب این اشعه‌های مخرب را خنثی کرده و احتمال آفتاب ‌سوختگی و پیری زودرس پوست را کاهش می‌دهد. پس توصیه می‌شود تمام فصول سال و هر روز از کرم‌های ضد‌ آفتاب با حداقل SPF30 استفاده کنید.
  2. خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد: از آنجا که سرطان پوست یکی از شایع‌ترین شکل سرطان در دنیا می باشد، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب خطر ابتلا را به نصف، کاهش می‌دهد.
  3. از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند: آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش نور خورشید با تغییر رنگ و تجزیه کلاژن و بافت الاستیک، خاصیت ارتجاعی پوست را کاهش داده و باعث ایجاد خطوط ریز، چین و چروک و افتادگی پوست می‌گردد.
  4. به حفظ رنگ پوست کمک می‌کند: استفاده مداوم از کرم‌های ضد آفتاب از تغییر رنگ پوست و ایجاد لک‌های تیره و قهوه‌ای رنگ ( ملاسما ) که بر اثر نور خورشید ایجاد می شود، جلوگیری کرده و به شما کمک می‌کند که پوستی صاف و یک‌دست داشته باشید.

فواید استفاده از ضد آفتاب

۱. محافظت از اشعه ماوراءبنفش مضر

کرم‌های ضد آفتاب به گونه‌ای درست شده‌اند که مانع از ورود اشعه‌های مضر به بدن می‌شوند و از ایجاد اختلالات پوستی جلوگیری می‌کنند.

۲. جلوگیری از پیری زودرس

کرم‌های ضد آفتاب پوست را در مقابل چروک و خطوط نامتقارن و متقارن و همچنین پیری زودرس حفظ می‌کند. مطالعات نشان داده است افراد زیر ۵۵ سال که از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنند، علائم پیری و چروک در پوست آنها ۲۴ درصد کمتر از افرادی است که از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نمی‌کنند.

۳. کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست

در حالی که اکثر افراد استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را عمدتاً برای زیبایی و فواید بهداشتی استفاده می‌کنند و آن را یک مزیت می‌دانند؛ اما توصیه می‌شود که از کرم‌های ضد آفتاب در تمام طول روز و ماه استفاده کنید تا پوست شما از خطر ابتلا به انواع سرطان پوست به ویژه ملانوم در امان باشد.

۴. جلوگیری از آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی، پوست شما را ضعیف می‌کند و باعث کبود شدن آن نیز می‌شود. همچنین این عارضه پوست شما را در معرض بیماری‌های پوستی، تورم، قرمزی و نیز خارش را زیاد می‌کند. این علائم ناشی از اثرات اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست شما که اگر ادامه‌دار باشد ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۰۸ در اپیدمیولوژی منتشر شده، تکرار آفتاب‌سوختگی خطر ابتلا به سرطان پوست، ملانوم را افزایش می‌دهد، بنابراین برای اینکه از این بیماری در امان باشید استفاده از کرم ضد آفتاب را از یاد نبرید.

فواید کرم ضد آفتاب

ویژگی کرم ضد آفتاب

انواع ضد آفتاب

انواع مختلفی از کرم های ضد آفتاب موجود است:

  1. کرم های ضد آفتاب شیمیایی: مانند اسفنج عمل کرده و اشعه های خورشید را جذب می کنند. معمولاً این کرم های ضد آفتاب روی پوست ردی باقی نمی گذارند.
  2. کرم های ضد آفتاب فیزیکی: مانند یک سپر عمل می کنند. آنها اشعه خورشید را منعکس می کنند و برای پوست های حساس بهتر هستند.
  3. ضد آفتاب های طیف گسترده: کلمات طیف گسترده به این معنی است که کرم ضد آفتاب می تواند از پوست شما در برابر هر دو نوع اشعه مضر UV محافظت کند.
  4. ضد آفتاب با SPF 30: آکادمی پوست آمریکا توصیه می کند اگر ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر داشته باشد تا 97 درصد اشعه های خورشید را مسدود می کند اما هیچ کرم ضد آفتابی وجود ندارد که 100 درصد اشعه های خورشید را مسدود کند.
  5. ضد آفتاب مقاوم در برابر آب: هنگام خرید ضدآفتاب، به دنبال کلمات «مقاوم در برابر آب» باشید. این ویژگی نشانه این است که قبل از نیاز به استفاده مجدد از ضد آفتاب، کرم ضد آفتاب برای مدت بیشتری روی پوست مرطوب یا عرق کرده باقی می ماند. با ضد آفتاب های مقاوم در برابر آب، ۴۰ تا ۸۰ دقیقه می توانید با خیال راحت در محیط های مرطوب تردد کنید. همه کرم های ضد آفتاب در برابر آب مقاوم نیستند.

تأثیر ضد آفتاب بر جوش صورت

تأثیر ضد آفتاب بر جوش صورت می‌تواند بسیار مثبت باشد. در ابتدا باید بدانید که آفتاب می‌تواند موجب حساسیت بیشتر پوست‌های جوش‌دار شود و جای زخم و جوش‌های صورت را وخیم‌تر و تیره‌تر کند. آفتاب می‌تواند موجب خشکی پوست و از بین رفتن سلول‌های پوستی شود. این سلول‌های مرده نیز می‌توانند با مسدود کردن منافذ پوست، جوش‌های پوستی را بیش‌تر کنند. از طرفی خشکی پوست، بر اثر آفتاب می‌تواند موجب ترشح بیشتر چربی برای جبران چربی از دست رفته در پوست‌های چرب شود. همین امر می‌تواند جوش‌های صورت را تشدید کند.

نحوه صحیح استفاده از ضد آفتاب

حدود نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در برابر آفتاب باید کرم ضد آفتاب را روی پوست مالید. کرمهای ضد آفتاب باید هر 2 یا 4 ساعت یک بار تجدید شوند. لوسیونهای ضد آفتاب باید هر دو ساعت و کرمها هر 3 تا 4 ساعت تجدید شوند. هنگام تجدید ضد آفتاب نیازی به شستشوی ضد آفتاب قبلی نیست. برای ایجاد حداکثر محافظت بایستی برای ناحیه صورت حداقل به اندازه یک بند انگشت از کرم را روی پوست صورت مالید. در صورتیکه از کرمهای آرایشی استفاده میشود ضد آفتاب بایستی زیر این کرمها مصرف شوند.

نکات استفاده از ضد آفتاب

آیا ضد آفتاب پوست را روشن میکند؟

نه تنها استفاده از ضدآفتاب باعث تغییر رنگ پوست شما نمی‌شود، بلکه از ایجاد لک‌ های رنگی روی پوست که به سبب اشعه‌های مضر خورشید روی پوست شکل می‌گیرند نیز جلوگیری می‌کنند.

آیا استفاده از ضد آفتاب در پاییز و زمستان ضرورت دارد؟

اشعه های فرابنفش خورشید در هر فصلی باعث اثرات مخرب می شوند و جزء مواد مضری هستند که باعث سوختگی می شود. البته که در فصل پاییز و زمستان ضعیف تر عمل می کنند؛ اما باز هم وجود دارند و باعث ایجاد اثرات پیری زودرس و ایجاد چین و چروک ها شده و حتی شاید میزان قدرت آنها در ماه آبان به اندازه ماه فروردین باشد. پس بدن در هر فصلی ممکن است از اشعه خطرناک خورشید آسیب ببیند که اثرات آن جبران ناپذیر خواهد بود و نباید ضدآفتاب را در این فصل نادیده بگیرید.

استفاده از ضد آفتاب در منزل

اهمیت استفاده از ضد آفتاب بین ساعات 10 الی 4 بعد از ظهر که نور خورشید بیشترین شدت را دارد نیز بیشتر می شود. حتی اگر در منزل به سر می برید حتماً از ضد آفتاب استفاده نمایید. مصرف کرم‌های ضد آفتاب در منزل و محیط‌های سر بسته همچون محیط کار جهت حفظ سلامت پوست ضروری می‌باشد.

تمدید ضد آفتاب

برای محافظت از پوست در طول روز، باید هر دو ساعت ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

اینستاگرام دکتر رامین مدرسی

کاندید مناسب استفاده از ضد آفتاب

اگر نور خورشید و اشعه‌های مضر آن بر روی هر پوستی به طور مستقیم بتابد باعث آسیب می‌شوند و با توجه به توصیه‌ی پزشکان همه‌ی افراد چه مرد و چه زن باید از ضد آفتاب استفاده کنند و استفاده از آن برای تمامی گروه‌های سنی توصیه می‌‌شود. حتی کودکان نیز ضد آفتاب مخصوص دارند که در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید، اکیداً توصیه به استفاده از آن می‌شود.

عوارض نزدن ضد آفتاب

نور آفتاب تأثیر عمیقی بر روی پوست دارد که می تواند منجر به پیری زودرس، سرطان پوست و دیگر موارد مرتبط با پوست شود. قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش (UV) حدود 90 درصد از کل علائم آسیب پوستی را تشکیل می دهد. برخی از عوارض عدم استفاده از ضد آفتاب عبارتند از:

لیزر اندولیفت روشی تاثیرگذار در جوانسازی پوست است که در کلینیک تخصصی دکتر رامین مدرسی با بهترین و پیشرفته ترین تجهیزات در اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی با این مرکز و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 36703885 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مرداویج ، چهارراه رسالت ، طبقه فوقانی پوشاک زیگ زاگ
تلفن : 36703885 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بهترین روشهای جوانسازی پوستبهترین روشهای جوانسازی پوست

امروزه جوانسازی پوست با روش های نوین و موثری صورت می‌گیرد و به بهبود کلی پوست منجر می‌شود. یکی از موثرترین عوامل ایجاد پیری در پوست بعد از افزایش سن و زنتیک، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب است. از عوامل دیگر، می‌توان به وراثت، بیماری های پوستی،شرایط آب و هوایی منطقه محل سکونت، استرس و ... ادامه مطلب

برای افزایش حجم و فرم دهی به صورت تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی؟برای افزایش حجم و فرم دهی به صورت تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی؟

تزریق ژل و چربی به عنوان روشهای حجم دهی به صورت و بدن، از پرکاربردترین اقداماتی هستند که این روزها در کلینیک های پوست و مو انجام می‌شوند. ما در این مطلب قصد داریم تزریق چربی و تزریق ژل را در مقایسه با هم قرار دهیم و ببینم کدام یک از این روشها برای تزریق به صورت مناسب تر هستند ... ادامه مطلب

تزریق چربی صورت و مزایای آنتزریق چربی صورت و مزایای آن

تزریق چربی علاوه بر اینکه برای کاهش لاغری صورت ناشی از افزایش سن اثر بخشی خوبی دارد، در افراد جوانی که صورت لاغری دارند نیز کاربرد دارد ... ادامه مطلب

کلینیک پوست، مو و زیبایی دکتر رامین مدرسی

کلینیک پوست، زیبایی، لیزر و کاشت موی دکتر مدرسی در سال ۸۸ با مسئولیت و مدیریت دکتر رامین مدرسی (پزشک پوست و مو) فعالیت خود را آغاز کرد. هدف کلینیک پوست دکتر مدرسی استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین دستاوردهای دانش و تکنولوژی در محیطی مدرن و آرامش بخش برای ارائه بهترین خدمات پوست مو و زیبایی در اصفهان می‌باشد.

این کلینیک با بهره گیری از بهترین پزشکان پوست، مو، زیبایی، لیزر و جراحی پلاستیک در اصفهان خدمات خود را ارائه می‌دهد.
کلینیک دکتر مدرسی با کادری مجرب، محیطی مناسب، امکانات و تجهیزات به روز دنیا، تمامی خدمات را در حوزه پوست مو و زیبایی، در اختیار مراجعه کنندگان محترم قرار می‌دهد.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین